YATIRIM YOLUYLA BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan vatandaşlığı alabilmenin yollarından biri Bulgaristan sınırları içerisinde yatırım yapmaktır. Türk vatandaşı yatırımcılar için Bulgaristan vatandaşlığı prosedürleri uygulanırken, yatırımın maddi büyüklüğü, işgücü ve istihdam koşulları ve iş süresi gibi bazı unsurlar önem taşır. Yatırım yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu yaparken süreç, evlilik yoluyla vatandaşlık prosedürlerinde olduğu gibi D vize başvurusu ile başlatılmaktadır. Geçici oturum izni sayesinde belirlenen sürelerde Bulgaristan’da bulunan yatırım sahipleri için Bulgaristan vatandaşlığı verilmesi işlemi ise ortalama olarak 6 ay ile 18 ay kadar sürebilmektedir.

şirket yoluyla bulgaristan

Bulgaristan'da şirket kurarark veya yatırım yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı talep edecek yatırımcıların öncelikli olarak Bulgaristan Finans Bakanlığı’na yapacakları başvuru ile yatırımcı belgesi alarak resmi olarak yatırımcı statüsüne hak kazanmaları gerekecektir. Bulgaristan Ticaret Bakanlığı’na yapılacak şirket açılışı başvurularında şirketin amacı ve iş kolu ile ilgili net bilgilere yer verilmesi istenir. Bu nedenle yatırımcıların öncelikli olarak şirket tüzüğünü belirlemesi ve sonrasında şirket açılışı için başvuruda bulunması gerekir. Tüm bu süreç içerisinde yapılacak hazırlıklar konusunda danışmanlık ve Türkçe-Bulgarca resmi evrak tercüme ihtiyaçlarınız için rahatlıkla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunacak yatırımcıların toplamda 1 milyon Bulgar Levası tutarında yatırım yapmış olmaları ön koşuldur. Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunacak gerçek kişi yatırımcıların aynı zamanda, sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmesi gerekecektir. Birkaç ortak ile gerçekleştirilen yatırımlarda her bir ortak için 10 sigortalı işçi çalıştırmalıdır.

"Bulgaristan'da şirket kurma ve yatırım yapma sürecinde yapılacaklar konusunda danışmanlık ve Türkçe-Bulgarca resmi evrak tercüme ihtiyaçlarınız için rahatlıkla bizimle iletişime geçebilirsiniz."

YATIRIMCILAR İÇİN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen Türk Yatırımcıların, Bulgaristan hükümetince belirlenen prosedürlere uygun olarak ilerlemesi beklenir. Belirlenen koşullara uygun olarak kurulacak şirketin, istenilen sermaye büyüklüğüne ve istihdam kapasitesine sahi olması durumunda kişinin Bulgaristan vatandaşlığı alması mümkün olacaktır. Tüzel kişi yatırımcılar için istihdam şartı aranmazken yatırım tutarının belirli bir büyüklüğün üzerinde olması şarttır. Bulgaristan vatandaşlığı yatırımcı başvurusu için;

  • Yatırımcı belgesi başvurusu yapılarak resmi olarak yatırımcı olunduğunun ilan edilmesi,
  • Kira kontratı ya da tapu ile ikamet adresini belgelendirmeleri,
  • D Vizesi başvurusu ile Bulgaristan oturum izni alınarak en az 5 yıl süreyle oturum sahibi olunması,
  • En az 1 milyon Bulgar levası büyüklüğünde yatırım tutarına sahip olunması,
  • Gerçek kişi yatırımcılarda her bir ortak için en az 10 kişinin sigortalı olarak çalıştırılması

gerekmektedir.

Tüzel kişi yatırımcılar için 10 işçi çalıştırma şartı aranmazken gerçek kişilerin 5 yıllık süre boyunca Bulgaristan topraklarında yaşama şartı da bulunmamaktadır.

Yatırım yoluyla Bulgar vatandaşlığı başvuru işlemlerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için başvuru adımlarında istenen tüm bilgi ve belgelerin düzgün iletilmesi gerekecektir. Bu aşamaları sorunsuz bir şekilde aşabilmek ve kısa sürede başvuru adımlarını tamamlayarak Bulgaristan vatandaşlığı hakkına sahip olabilmek için danışmanlık firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Firmamızdan alacağınız hizmet sayesinde, oturum izni almak, Bulgaristan’da şirket kurmak ve Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için gerekli tüm adımlar sizin adınıza tamamlanacaktır.