4A, 4B ve 4C EMEKLİLİK

4A, 4B ve 4C emeklilik, söz konusu sigorta sınıflarında çalışarak emekli olmayı ifade etmektedir.

borçlanma yoluyla emeklilik

4A emeklilik, SSK’ya prim ödemesini gerçekleştiren kişilerin emekliliğini ifade eder. Bir iş yerinde sözleşmeli bir şekilde çalışan kişiler 4A sigortalı kapsamındadır ve bu sınıf içerisinde emekli olurlar.

4B emeklilik ise Bağ-Kur’dan emekli olmaktır. Kariyer ve meslek grupları haricinde çalışan kişiler 4A grubudur. Hemşire, mühendis, sağlık memuru gibi kadrolar 4B grubundadır.

4C grubu ise Emekli Sandığı’na bağlı bir şekilde çalışanları kapsar. 1 yılın altında süre ile mevsimsel hizmet veren kişiler 4C’ye dahildir.

Emekli olan bireylerin 4A, 4B ve 4C sigortalılar listesinde sosyal sistemlerinin bir tanesi yer almaktadır. Bu doğrultuda söz konusu sistemlerin hepsi Türkiye’de çalışan kişilerin sosyal güvenceden faydalanarak emeklilik şartlarını yerine getirmesi durumunda emekli olabileceklerini ifade eder.

"Farklı dönemlerde farklı sigortalılık kapsamları ile prim ödediyseniz bizden yardım olarak emeklilik sürecinizi hızlandırabilirsiniz."

4A, 4B ve 4C Emeklilik İşlemleri

Emeklilik ile ilgili işlemler ve şartlar sürekli değişkenlik göstermektedir. Özellikle birden fazla sigortalı grubunda çalışmış olan kişilerin emeklilik işlemleri çok daha karmaşık bir yapıya sahip olabilir. Sigortalıların birden fazla kuruma tabi çalışması durumunda birbirine çakışmamak koşulu ile bu süreler birleştirilir. En fazla faaliyet gösterilen alandan emekli olunur.

Emeklilik işlemleri ve 4A, 4B, 4C hizmet dökümleri ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu alanda danışmanlık hizmeti alarak emeklilik sürecinizi hızlandırabilirsiniz.