EVLİLİK YOLUYLA BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan vatandaşlığı alabilmenin yollarından biri Bulgaristan vatandaşı ile evli olma durumudur. Türkiye vatandaşlarının, Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yapması durumunda, belirli koşulları taşımaları halinde Bulgaristan vatandaşlığı alabilmesi mümkündür. Türkiye’de yapılacak evliliklerde bu evliliğin Bulgaristan tarafından da tescillenmesi başvuru sürecinin ilk adımını oluşturur. Bulgaristan'da evlilik kaydı ile tescil işlemi için kişilerin öncelikli olarak D vize türünde vizeye başvurmaları ve vize işlemleri sonuçlandığında Bulgaristan’da nikah işlemlerini sonuçlandırmak için birlikte Bulgaristan’a gitmeleri gerekecektir. Bulgar vatandaşı eşin kanunen ikameti sayılan bölgede nikah dairesine başvuru yapmaları ve nikah işlemlerini gerçekleştirmeleri şarttır. Bu işlemler tamamlandığında çiftin resmi olarak Bulgaristan tarafından da evli olduğu tescil edilmiş olunur.

evlilik yoluyla bulgaristan

Evliliğin tescili sonrasında, Türk vatandaşı eşin yine bu ikamet bölgesinde bulunan emniyet müdürlüğünün yabancılar şubesine başvurarak geçici oturum izni ile ilgili işlemleri başlatması beklenir. Bu başvuru için gerekli tüm evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması, başvuru formunun itinayla tamamlanması sürecin sağlıklı ilerlemesi için şarttır. Tüm bu hazırlık aşamalarında evrak eksiklikleri nedeni ile olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için profesyonel yardım alınması önerilir. Danışmanlık firmamızdan alacağınız hizmet sayesinde hem evliliğin Bulgaristan makamlarınca tanınması hem de sonrasında yapılacak oturum izni başvurusu aşamalarını zahmetsiz ve sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Oturum izni, Bulgaristan Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube insiyatifi ile verilir. Bu süreç ortalama olarak 30 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Sonuç olarak 3 aydan 1 yıla kadar değişen sürelerde geçici oturum izni onayı ilgili makamlarca verilecektir. Bulgaristan vatandaşlığı almak için Türk vatandaşı eşin 5 yıl süre ile Bulgaristan’da yaşaması gerekmektedir. Bu süreç sonrasında alınacak süresiz izin ile Bulgaristan hükümeti evliliğin devamlılığı ve diğer şartlara uygunluğu kontrol ettikten sonra Bulgaristan vatandaşlığı onayı verecektir.

"Danışmanlık firmamızdan alacağınız hizmet sayesinde hem evliliğin Bulgaristan makamlarınca tanınması hem de sonrasında yapılacak oturum izni başvurusu aşamalarını zahmetsiz ve sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz."

Süresiz izin hakkı kazanan Türk vatandaşı için vatandaşlık hakkına sahip olunması için yapılacak son işlem vatandaşlık için mülakat sınavına girmek olacaktır. Mülakat başvurusu sonrasında size verilecek tarihte vatandaşlık mülakatına katılmanız ve sonucun olumlu olması durumunda resmi olarak Bulgaristan vatandaşlığı alınmış olur.

EVLİLİK YOLU İLE BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişiler için Bulgar vatandaşlığı başvuru işlemleri, Yatırımcılara Bulgar vatandaşlığı işlemlerinden ya da eski göçmenlere Bulgar vatandaşlığı başvuru işlemlerinden biraz farklıdır. Bulgar vatandaşı ile evli olan Türk vatandaşlarının;

  • Evliliklerinin resmi olarak Bulgaristan hükümetince tescil ve ilan edilmesi,
  • D vize alarak en az 5 yıl süre ile Bulgaristan topraklarında yaşamaları,
  • Alacakları süresiz oturum izni sonrasında vatandaşlık mülakatı başvurusu yapmaları,
  • Vatandaşlık mülakatını başarı ile tamamlamaları

gerekmektedir.

Tüm bu süreci en hızlı şekilde ve olumlu sonuçlandırabilmek için firmamızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Alacağınız bu hizmet sayesinde Bulgaristan vatandaşlığı başvuru işlemleri sizin adınıza gerçekleştirilerek sürecin eksiksiz ilerlemesi sağlanacaktır.