AVANTAJLI ASKERLİK - DOĞUM BORÇLANMASI

Türkiye’de emeklilik koşulları içerişinde yer alan prim gün sayısını tamamlayabilmenin, az bilinmesi nedeniyle genellikle değerlendirilemeyen, basit ve önemli yollarından biri askerlik ve doğum borçlanması ile gün sayısını doldurmaktır. Avantajlı askerlik ve doğum borçlanması ile prim gün sayısına eklenebilecek kayıp günler, çoğu zaman kişinin emekli olma süresini kısaltarak emeklilik açısından ciddi avantajlar sağlayabilmektedir. Askerlik ve doğum gibi mücbir nedenler ile sigortalılığın sekteye uğraması emeklilik hakkına daha geç sahip olmanıza neden olabilmektedir. Ancak yapılacak başvurular ile bu özel günlerin prim ödeme gün sayısına ilave edilmesi mümkündür.

borçlanma yoluyla emeklilik

Avantajlı Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Sigorta giriş tarihi itibari ile askerlik nedeniyle ara verilen çalışma hayatında, çalışılamayan günlerin prim gün sayınızı etkilememesi için sahip olduğunuz borçlanma hakkı ile ilgili bilgi sahibi olmanız önem taşır. Sigorta giriş tarihi öncesinde yapılan askerlik için askerlik borçlanması başvurusu yapılarak sigorta giriş tarihinin erken tarihlere çekilebileceğini de unutmamak gerekir. Bu durum bazı durumlarda, halihazırda sahip olunan emeklilik avantajlarını da iyileştirebilmektedir. Birçok kişi tarafından bilinmemesi ya da zorlu bir süreç olduğu düşünülmesi nedeni ile kullanılmayan avantajlı askerlik borçlanması, emeklilik yolunda daha uzun süre iş hayatınızda aktif olarak çalışmanıza sebebiyet vermektedir. Temel prosedür ve başvuru koşullarına uyulduğu sürece askerlik borçlanması, sanılanın aksine oldukça kolay bir süreç olacaktır. Askerlik borçlanması başvurusu, genel olarak bağlı bulunduğunuz sigorta kurumuna yapılır. Sürecin sorunsuz ve hızlı ilerlemesi için danışmanlık firmamızdan hizmet alabilir ve işlemlerinizi hızlıca sonlandırabilirsiniz.
Askerlik borçlanması başvurusu için;

  • Askerlikten muaf olmamanız,
  • Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yapmış olmanız,
  • Askerlik yaptığınız dönem içerisinde sigorta kurumuna aktif sigorta primi ödememiş olmanız gereklidir.

Askerlik borçlanması başvurusu, e-devlet kanalından online olarak ya da sigorta kurumuna verilecek dilekçe ile yapılabilmektedir. Dilekçenizin hatasız ve eksiksiz olarak doldurulması başvurunun kabulü için büyük önem taşıyacaktır. Bu aşamada firmamızdan alacağınız hizmetle dilekçe ve başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

"Dilekçenizin hatasız ve eksiksiz olarak doldurulması başvurunun kabulü için büyük önem taşıyacaktır."

Doğum Borçlanması Nedir? Nasıl Yapılır?

Emeklilik hakkı kazanılması için gerekli olan prim gün sayısının kazanılmasında, doğum borçlanması çoğu zaman avantaj sağlamaktadır. Sigortalı olduğu süre içerisinde doğum nedeniyle çalışamayan ve bu dönemde prim ödeyemeyen kadınlar ile 2 yaştan daha küçük çocuk evlat edinen çocuklar doğum borçlanması ile emeklilik hakkına sahip olabilmektedir. En fazla 3 çocuğa kadar yararlanılan doğum borçlanması, ilk olarak 2008 yılında yürürlüğe giren kanunla çalışan kadınlara tanınan bir haktır.

Doğum borçlanmasında yatırılacak günlük prim tutarı, güncel asgari ücretin günlük tutarının %32 sinden az olmayacak şekilde belirlenmektedir. Doğum borçlanması başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne verilecek dilekçe ile yapılabilmektedir. Dilekçede istenilen tüm bilgilerin eksiksiz olması başvuru sonucu üzerinde son derece etkilidir. Yapacağınız bir hata pek çok haktan mahrum kalmanıza sebep olabilir. Doğum borçlanması başvurusu için firmamızdan hizmet alarak sürecinizi hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.